Connect with us

Luźne tematy

Budowanie poduszki finansowej? To prostsze, niż mogłoby się wydawać

Budowanie poduszki finansowej? To prostsze, niż mogłoby się wydawać

Bardzo trudno byłoby nie zgodzić się ze stwierdzeniem, mówiącym, iż zbudowanie poduszki finansowej to absolutna konieczność, która w diametralnym stopniu wpływa na jakość i komfort życia. To oczywiście możliwe dzięki zapewnieniu niepowtarzalnego poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie – wewnętrznego spokoju. Czym jest poduszka finansowa? Otóż to nic innego, jak odkładanie i gromadzenie pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Jednak z funduszy tych nie powinno korzystać się w zupełnie dowolnym momencie. Wykorzystać je można dopiero w konkretnym przypadku jak, chociażby utrata pracy czy nieprzewidziane sytuacje losowe. Chociaż dla wielu osób budowane zaplecza finansowego wydaje się czymś niewykonalnym, to w rzeczywistości jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Czy odkładanie pieniędzy zawsze musi iść w parze z nieustannymi wyrzeczeniami i koniecznością zrezygnowania z drobnych przyjemności? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Budowanie poduszki finansowej – zbiór wiedzy 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż gromadzenie pieniędzy może przybierać najróżniejsze formy. Może to być odkładanie pieniędzy w osobnym portfelu lub comiesięcznym przelewaniu funduszy na konto bankowe. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, kluczowa okaże się tu regularność i systematyczność. Przyjęło się, że najbezpieczniejszą opcją będzie zgromadzenie 3-krotności miesięcznych wydatków. Mimo że kwota ta dla wielu wydaje się zupełnie nieosiągalna, to nie jest to niemożliwe do wykonania. Więcej informacji na ten temat dostępne jest we wpisie blogowym “Czym jest poduszka finansowa i jak ją zbudować?” , do którego zapraszamy!  

Oszczędzanie na najwyższym poziomie

To doskonały moment, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat budowania poduszki finansowej. I tak doskonałym rozwiązaniem wydaje się comiesięczne odkładanie konkretnej sumy pieniędzy – wysokość zależeć będzie oczywiście od aktualnych możliwości finansowych tak, aby oszczędzanie nie wpływało diametralnie na jakość życia. Kolejnym trafionym pomysłem będzie odkładanie wszystkich dodatkowych funduszy. Może to być np. premia, premia kwartalna czy nawet jednorazowa podwyżka. Niebywale ważne jest również pamiętanie o tym, aby ze zgromadzonych pieniędzy korzystać tylko w ściśle określonych sytuacjach jak, chociażby utrata pracy czy podczas wystąpienia niespodziewanych sytuacji losowych. Chociaż niekiedy zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to częste wyciąganie nawet najdrobniejszych sum, może znacznie oddalać od osiągnięcia postawionego sobie celu. 

Wyżej wymienione pomysły na gromadzenie oszczędności niekoniecznie do Ciebie przemawiają? Nie zapominaj również o możliwości minimalizowania codziennych kosztów. W wielu przypadkach tańsze nie musi oznaczać gorsze – o tym należy bezwzględnie pamiętać. Podczas zakupów porównuj składy i uwagi producenta zawarte na opakowaniu – tym sposobem być może uda Ci się wybierać korzystniejsze cenowo zamienniki, które niczym nie odbiegają od oryginału. Świadome i przemyślane wybory to absolutna podstawa.

Continue Reading