Poradniki
Jak spać lepiej dzięki muzyce relaksacyjnej?
Chyba każdy doświadczył kojącej mocy muzyki jako dziecko dzięki kołysankom. Na szczęście nie tylko najmłodsi mogą z niej korzystać. Wyciszające właściwości muzyki pozytywnie wpływają na higienę snu ludzi w każdym wieku, na ich zdolność do szybszego zasypiania oraz bycie bardziej wypoczętym. Przekonaj się, w jaki sposób muzyka relaksacyjna może pomóc Ci zasnąć oraz wpłynąć pozytywnie na jakość Twojego wypoczynku.
Czy muzyka może pomóc zasnąć?
Słuchanie muzyki przed snem może pomóc Ci szybciej zasnąć i rzadziej się wybudzać, a także poprawi Twoje ogólne samopoczucie. Zbawienny wpływ muzyki na jakość snu został potwierdzony naukowo. W jednym z badań dorośli, którzy słuchali relaksacyjnej muzyki przez 45 minut przed snem, zgłaszali mniej zaburzeń z nim związanych. Poprawiła się jakość ich nocnego wypoczynku, łatwiej zasypiali oraz spali dłużej.
Badania wskazują, że wkomponowanie muzyki do swojej wieczornej rutyny zaczyna przynosić korzyści już w ciągu trzech tygodni. Co więcej, pozytywne skutki ze słuchania muzyki przed snem z czasem kumulują się, co oznacza, że jakość nocnego wypoczynku ulega ciągłej poprawie.
Jak muzyka wpływa na sen?
Badania naukowe wskazują, że słuchanie spokojnej muzyki:
- obniża poziom kortyzolu, co pomaga się uspokoić i zredukować stres,
- wyzwala uwalnianie dopaminy — hormonu szczęścia,
- uspokaja autonomiczny układ nerwowy, co prowadzi do wolniejszego oddychania, niższego tętna i obniżonego ciśnienia krwi.
Nawyk słuchania muzyki przed snem wpływa zdrowo także na umysł i redukuje stres, tworząc przyjemne konotacje związane z nocnym odpoczynkiem. Muzyka pomaga stworzyć bezpieczną przestrzeń i oderwać się od np. natłoku myśli utrudniającego zasypianie. W ten sposób niweluje napięcie, które mogłoby Cię wybudzać w ciągu nocy. Więcej informacji na temat bezpiecznego i spokojnego snu znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.
Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy do snu?
To, czy dana muzyka będzie posiadać właściwości sprzyjające zasypianiu, w dużej mierze zależy od Ciebie. Obserwuj więc jaki efekt przynosi słuchany utwór i co ci się podoba. Warto zacząć od słuchania muzyki, która w przeszłości sprzyjała relaksowi.
Wybierając utwory na wieczór zwróć uwagę na następujące cechy:
- wolne tempo od (60 do 80 uderzeń na minutę),
- niska głośność,
- niewielkie lub powolne zmiany,
- łagodne brzmienie.
Wejście w bardzo zrelaksowany stan ułatwiają proste melodie i struktury oraz ich repetycje. Utwory o takich cechach posiadają właściwości medytacyjne, gdyż pomagają opróżnić umysł oraz skupić się na tu i teraz.
Pomocne mogą być dłuższe piosenki lub listy odtwarzania z muzyką relaksacyjną, które dają organizmowi więcej czasu na wyciszenie. Dzięki nim będzie Ci także znacznie łatwiej wkomponować muzykę w swój wieczorny rytuał.