Connect with us

Poradniki

Jak spać lepiej dzięki muzyce relaksacyjnej?

Jak spać lepiej dzięki muzyce relaksacyjnej?

Chyba każdy doświadczył kojącej mocy muzyki jako dziecko dzięki kołysankom. Na szczęście nie tylko najmłodsi mogą z niej korzystać. Wyciszające właściwości muzyki pozytywnie wpływają na higienę snu ludzi w każdym wieku, na ich zdolność do szybszego zasypiania oraz bycie bardziej wypoczętym. Przekonaj się, w jaki sposób muzyka relaksacyjna może pomóc Ci zasnąć oraz wpłynąć pozytywnie na jakość Twojego wypoczynku.

Czy muzyka może pomóc zasnąć?

Słuchanie muzyki przed snem może pomóc Ci szybciej zasnąć i rzadziej się wybudzać, a także poprawi Twoje ogólne samopoczucie. Zbawienny wpływ muzyki na jakość snu został potwierdzony naukowo. W jednym z badań dorośli, którzy słuchali relaksacyjnej muzyki przez 45 minut przed snem, zgłaszali mniej zaburzeń z nim związanych. Poprawiła się jakość ich nocnego wypoczynku, łatwiej zasypiali oraz spali dłużej.

Badania wskazują, że wkomponowanie muzyki do swojej wieczornej rutyny zaczyna przynosić korzyści już w ciągu trzech tygodni. Co więcej, pozytywne skutki ze słuchania muzyki przed snem z czasem kumulują się, co oznacza, że jakość nocnego wypoczynku ulega ciągłej poprawie.

Jak muzyka wpływa na sen?

Badania naukowe wskazują, że słuchanie spokojnej muzyki:

  • obniża poziom kortyzolu, co pomaga się uspokoić i zredukować stres,
  • wyzwala uwalnianie dopaminy — hormonu szczęścia,
  • uspokaja autonomiczny układ nerwowy, co prowadzi do wolniejszego oddychania, niższego tętna i obniżonego ciśnienia krwi.

Nawyk słuchania muzyki przed snem wpływa zdrowo także na umysł i redukuje stres, tworząc przyjemne konotacje związane z nocnym odpoczynkiem. Muzyka pomaga stworzyć bezpieczną przestrzeń i oderwać się od np. natłoku myśli utrudniającego zasypianie. W ten sposób niweluje napięcie, które mogłoby Cię wybudzać w ciągu nocy. Więcej informacji na temat bezpiecznego i spokojnego snu znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.

Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy do snu?

To, czy dana muzyka będzie posiadać właściwości sprzyjające zasypianiu, w dużej mierze zależy od Ciebie. Obserwuj więc jaki efekt przynosi słuchany utwór i co ci się podoba. Warto zacząć od słuchania muzyki, która w przeszłości sprzyjała relaksowi.

Wybierając utwory na wieczór zwróć uwagę na następujące cechy:

  • wolne tempo od (60 do 80 uderzeń na minutę),
  • niska głośność,
  • niewielkie lub powolne zmiany,
  • łagodne brzmienie.

Wejście w bardzo zrelaksowany stan ułatwiają proste melodie i struktury oraz ich repetycje. Utwory o takich cechach posiadają właściwości medytacyjne, gdyż pomagają opróżnić umysł oraz skupić się na tu i teraz.

Pomocne mogą być dłuższe piosenki lub listy odtwarzania z muzyką relaksacyjną, które dają organizmowi więcej czasu na wyciszenie. Dzięki nim będzie Ci także znacznie łatwiej wkomponować muzykę w swój wieczorny rytuał.

Continue Reading