Connect with us

Poradniki

Jak spać lepiej dzięki muzyce relaksacyjnej?

Chyba każdy doświadczył kojącej mocy muzyki jako dziecko dzięki kołysankom. Na szczęście nie tylko najmłodsi mogą z niej korzystać. Wyciszające właściwości muzyki pozytywnie wpływają na higienę snu ludzi w każdym wieku, na ich zdolność do szybszego zasypiania oraz bycie bardziej wypoczętym. Przekonaj się, w jaki sposób muzyka relaksacyjna może pomóc Ci zasnąć oraz wpłynąć pozytywnie na jakość Twojego wypoczynku.

Czy muzyka może pomóc zasnąć?

Słuchanie muzyki przed snem może pomóc Ci szybciej zasnąć i rzadziej się wybudzać, a także poprawi Twoje ogólne samopoczucie. Zbawienny wpływ muzyki na jakość snu został potwierdzony naukowo. W jednym z badań dorośli, którzy słuchali relaksacyjnej muzyki przez 45 minut przed snem, zgłaszali mniej zaburzeń z nim związanych. Poprawiła się jakość ich nocnego wypoczynku, łatwiej zasypiali oraz spali dłużej.

Badania wskazują, że wkomponowanie muzyki do swojej wieczornej rutyny zaczyna przynosić korzyści już w ciągu trzech tygodni. Co więcej, pozytywne skutki ze słuchania muzyki przed snem z czasem kumulują się, co oznacza, że jakość nocnego wypoczynku ulega ciągłej poprawie.

Jak muzyka wpływa na sen?

Badania naukowe wskazują, że słuchanie spokojnej muzyki:

  • obniża poziom kortyzolu, co pomaga się uspokoić i zredukować stres,
  • wyzwala uwalnianie dopaminy — hormonu szczęścia,
  • uspokaja autonomiczny układ nerwowy, co prowadzi do wolniejszego oddychania, niższego tętna i obniżonego ciśnienia krwi.

Nawyk słuchania muzyki przed snem wpływa zdrowo także na umysł i redukuje stres, tworząc przyjemne konotacje związane z nocnym odpoczynkiem. Muzyka pomaga stworzyć bezpieczną przestrzeń i oderwać się od np. natłoku myśli utrudniającego zasypianie. W ten sposób niweluje napięcie, które mogłoby Cię wybudzać w ciągu nocy. Więcej informacji na temat bezpiecznego i spokojnego snu znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.

Jaki rodzaj muzyki jest najlepszy do snu?

To, czy dana muzyka będzie posiadać właściwości sprzyjające zasypianiu, w dużej mierze zależy od Ciebie. Obserwuj więc jaki efekt przynosi słuchany utwór i co ci się podoba. Warto zacząć od słuchania muzyki, która w przeszłości sprzyjała relaksowi.

Wybierając utwory na wieczór zwróć uwagę na następujące cechy:

  • wolne tempo od (60 do 80 uderzeń na minutę),
  • niska głośność,
  • niewielkie lub powolne zmiany,
  • łagodne brzmienie.

Wejście w bardzo zrelaksowany stan ułatwiają proste melodie i struktury oraz ich repetycje. Utwory o takich cechach posiadają właściwości medytacyjne, gdyż pomagają opróżnić umysł oraz skupić się na tu i teraz.

Pomocne mogą być dłuższe piosenki lub listy odtwarzania z muzyką relaksacyjną, które dają organizmowi więcej czasu na wyciszenie. Dzięki nim będzie Ci także znacznie łatwiej wkomponować muzykę w swój wieczorny rytuał.

Continue Reading