Duże AGD
Jak wybrać używaną lodówkę i sprawdzić przy zakupie
Nie wiesz, jak zaoszczędzić pieniądze przy zakupie lodówki? Jest na to rozwiązanie! Zawsze można dostać odpowiednie urządzenie w rozsądnej cenie poprzez sprzedaż z drugiej ręki, ale ważne jest, aby znać podstawy wyboru odpowiedniego urządzenia, aby utrzymać lodówkę w dobrym stanie przez długi czas.
Na co muszę zwrócić uwagę?
Nawet jeśli chłodziarko-zamrażarka była używana tylko przez jeden dzień lub została włączona tylko raz, ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie kluczowe części i elementy robocze działają prawidłowo. Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?
1. Ściany lodówki
Kupując używane lodówki, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest stan ścianek. Należy sprawdzić czy są w oryginalnym stanie, nie mają żadnych wgnieceń ani wypukłości. Jeśli jedna ze ścianek jest spuchnięta, może to świadczyć o wycieku freonu, co oznacza, że lodówka może być uszkodzona i nie spełniać swoich funkcji.
Czasami możesz nie być w stanie zobaczyć ścian wizualnie. Aby to zrobić, otwórz lodówkę i spróbuj lekko nacisnąć na ściany dłońmi. Jeśli któraś ze ścianek jest łatwa do sforsowania, to bardziej prawdopodobne jest, że nastąpił wyciek freonu, dlatego kupując taką lodówkę trzeba wydać sporo pieniędzy na jej naprawę, czasami 30% kosztów urządzenia.
2. Sprężarka .
Po oględzinach należy włączyć lodówkę i zwrócić uwagę na dźwięk kompresora. Jeśli występuje problem związany z wyciekiem freonu, sprężarka zacznie wydawać specyficzny hałas, którego nie można pomylić z niczym innym.
Ważne: Nie zawsze jest możliwe usłyszenie prawidłowo działającej sprężarki w dobrej lodówce.
3. Termostat
Innym częstym problemem w używanych lodówkach jest awaria kompresora. Jeśli wystąpi problem z termostatem, wówczas sprężarka będzie przeciążona i będzie wytwarzać zbyt mało lub zbyt dużo zimna.
Aby sprawdzić jego działanie, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Jeżeli temperatura robocza wewnątrz komory chłodziarki wynosi około +5 stopni Celsjusza, to ustawienie regulatora temperatury o kilka stopni wyżej powinno dać sygnał do sprężarki i wyłączy się ona. Będzie to oznaczało prawidłowe działanie termostatu.
Aby upewnić się, że działa ona prawidłowo, należy poprosić doradcę o włączenie lodówki na 1-2 godziny przed wizytą w punkcie sprzedaży, w którym będzie dokonywana kontrola i zakup lodówki. Czasami wystarczy nawet mniej czasu, aby lodówka osiągnęła odpowiednią temperaturę.
5. Kondensator
Zwróć szczególną uwagę na kondensator. Kondensator to kratka z tyłu urządzenia. Freon przemieszcza się tymi cienkimi rurkami od kompresora do wnętrza komory chłodniczej.
Kratka skraplacza powinna być ciepła, gdy jest sprawna Jeżeli jest ona całkowicie lub częściowo zimna, oznacza to zablokowanie lub całkowite uszkodzenie skraplacza. Nowoczesne lodówki nie posiadają kratki na tylnej ścianie. W tym przypadku jest on najczęściej umieszczany w wewnętrznej ścianie bocznej lodówki.
Podsumowanie
W większości przypadków najlepiej jest kupić lodówkę w jak najprostszy sposób korzystając z powyższych wskazówek. Tylko wtedy można być mniej więcej pewnym jej praktyczności i użyteczności. Estetyka i wygląd to tylko funkcje zewnętrzne, a główną funkcją lodówki jest przechowywanie żywności i o tym powinniśmy pamiętać kupując używaną lodówkę.