Luźne tematy
Jaki glukometr wybrać i na co zwrócić uwagę?
Obecnie ponad 380 milionów ludzi ma zdiagnozowaną cukrzycę, z czego ponad 10,9 milionów mieszka w Rosji. Nie zawsze jest ona rozpoznawana na czas; w 46% przypadków choroba pozostaje nierozpoznana. Samokontrola jest niezbędna dla optymalnej kontroli poziomu cukru we krwi. Wyniki pomagają w obliczaniu dawek insuliny, ilości cukru w pożywieniu i aktywności fizycznej.
Jaki glukometr wybrać? Celem stosowania glukometru jest nie tylko kontrola poziomu cukru we krwi, ale także zmniejszenie częstości występowania późnych powikłań, takich jak uszkodzenie siatkówki, nerek i układu nerwowego. Równie niebezpieczne jest ryzyko hipoglikemii związane z przyjmowaniem tabletek i wstrzykiwanych form insuliny. Przyczynia się to do wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca i naczyń krwionośnych. Zanim kupisz glukometr, porozmawiajmy o tym, co jest ważne w jego użytkowaniu i jakie problemy możesz napotkać po drodze.
Jaki glukometr wybrać?
Aby czerpać korzyści z urządzenia, musi ono nie tylko leżeć na półce, ale być prawidłowo użytkowane. Czasami ludzie chcą zaoszczędzić na paskach testowych i próbują polegać na tym, jak czują się z własnym poziomem cukru. Rzadko jednak można odczuć wahania poziomu cukru w granicach 4-13 mmol/l, czyli tam, gdzie znajduje się większość odczytów. Co gorsza, osoba przyzwyczajona do wysokich wartości glikemii czuje się względnie normalnie, a spadek do wartości prawidłowych odbiera jako pogorszenie samopoczucia. Nie należy więc kierować się doznaniami.
Starszy wiek, obniżona ostrość wzroku, choroby psychiczne, demencja, rzadkie wizyty u lekarza – wszystkie te czynniki zmniejszają skuteczność samokontroli. Wiele osób uważa, że pobyt w szpitalu w celu doboru lub korekty leczenia wymaga częstych pomiarów glukozy, podczas gdy w domu można zmierzyć poziom glukozy rano po przebudzeniu i to wystarczy. Glukoza we krwi powinna być mierzona na czczo, przed i po posiłkach.
W cukrzycy typu 1 glukozę mierzy się co najmniej 4 razy dziennie, czasami dodaje się 1 pomiar nocny o godzinie 3.
W cukrzycy typu 2, po rozpoznaniu i w okresie dekompensacji, pomiary wykonuje się kilka razy dziennie. Częstotliwość kontroli jest następnie określana przez rodzaj leczenia i lekarza.
Ośrodki badawcze zalecają częste pomiary stężenia glukozy we krwi:
- kobietom w ciąży;
- osobom z niestabilnymi wskaźnikami, skłonne do ciężkich postaci ketozy lub hipoglikemii;
- otrzymywanie intensywnej insulinoterapii;
- ci, którzy nie potrafią na czas rozpoznać objawów zbliżającej się hipoglikemii;
- w przypadku naruszenia progu nerkowego dla glukozy.
Następnie zaleca się mierzenie cukru 6-8 razy dziennie, a jeśli to konieczne, to w nocy.
Niestety, codzienny samodzielny pomiar glukozy jest przedstawiany jako nieprzyjemna i ekscytująca procedura. Musisz nakłuć swój własny palec, uzyskać prawidłową ilość krwi na pasku testowym i nie zepsuć go. Trudność w obsłudze urządzenia i cena pasków testowych przewyższają zalecenia lekarza. Stwarza to sytuację, w której masz urządzenie, a nawet więcej niż jedno, ale nie masz nad nim kontroli.