Connect with us

Luźne tematy

Korzyści zielonej energii w sieci PGE

Korzyści zielonej energii w sieci PGE

PGE, czyli Polska Grupa Energetyczna to największy producent oraz dystrybutor energii elektrycznej w naszym kraju. W Polsce jak wiadomo, cena energii elektrycznej systematycznie rośnie. Trudno jest zwykłemu odbiorcy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Trudno jest zrozumieć dlaczego, choć przez lata można było odnieść wrażenie, że bronimy się przed „zieloną energią”, to PGE coraz częściej w nią inwestuje.

Co to jest zielona energia?

„Zielona energia” ma również swoje inne synonimy, takie jak odnawialne źródła energii w skrócie OZE. W teorii zalicza się do zielonych źródeł wszystkie źródła odnawialne. W praktyce w naszym kraju na większą skalę wykorzystywane są dwa. Pierwszym z nich jest energia wiatrowa, drugim jest energia słoneczna, którą pozyskujemy za pomocą paneli fotowoltaicznych. Warto wspomnieć o technologii paneli fotowoltaicznych, ponieważ można skutecznie pozyskiwać energię słoneczną dzięki kolektorom słonecznym, ale jest ona wówczas pozyskiwana w postaci ciepła, co jest mniej perspektywiczne z punktu widzenia energetyki.

Dlaczego współcześnie prąd jest taki drogi?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o wysoką cenę energii elektrycznej. Rozmowa na ten temat też nie jest łatwa, ponieważ temat ten został mocno upolityczniony. Często winę na wysokie ceny obarcza się system handlu emisjami węglowymi, z innej strony padają oskarżenia o nieudolność rządu itp. Sprawa jak powiedziano, jest złożona. Niezależnie od tego, kto co mówi, warto skupić się na faktach. Fakty są takie, że głównym winowajcą wysokich cen są wysokie ceny surowców energetycznych oraz kiepska relacja kursu złotówki do dolara. Znowu można tutaj spierać się o powody tych dwóch zjawisk, ale nie to tutaj jest istotne. Dopiero następne w kolejce są marże producentów energii i następne w kolejce koszty emisji. Warto podkreślić, że cena surowca energetycznego ma znaczenie niezmiernie istotne i dopóki nasza energetyka będzie od nich uzależniona, to niestety, ale ceny polskiego prądu do tanich nie będą należały.

Wpływ odnawialnych źródeł energii na cenę prądu elektrycznego

Odnawialne źródła energii mogą wpłynąć znacząco na zmniejszenie ceny prądu elektrycznego, jednak musimy tutaj podkreślić, że muszą być one stosowane w dużej skali. Obecnie niecałe dziesięć procent naszej energii to zielona energia, Warto również podkreślić, że duże nadzieje pokładamy w energii atomowej, jednak trzeba tutaj uwzględnić kilka, a co najmniej dwa ważne aspekty. Pierwszy to taki, że pierwszy reaktor w naszym kraju zostanie uruchomiony w roku 2035, a cały program atomowy zakończy się w połowie wieku. Dodatkowo wszystkie planowane elektrownie będą pokrywać trzydzieści procent zapotrzebowania na energię, co przy spadającej wydajności naszych elektrowni węglowych sprawia wręcz, że zielona energia musi zacząć szybko wchodzić w jej miejsce. Oczywiście jest niezwykle dużo do zrobienia. Oprócz budowania samych wiatraków i farm słonecznych musimy zmienić przepisy, aby ułatwić powstawanie tego typu instalacji, które będą siłą rzeczy wypierać klasyczne źródła.

Continue Reading