Connect with us

Poradniki

Preparaty do szamba: dlaczego są takie potrzebne?

Preparaty do szamba: dlaczego są takie potrzebne?

Osoby posiadające dom wolnostojący bez dostępu do kanalizacji, zmuszone są do korzystania z szamb, które gromadzą nieczystości. Niestety takie rozwiązanie może się wiązać z nieprzyjemnym zapachem, który często wydobywa się z szamba. Jak można rozwiązać ten problem?

Co takiego dzieje się w szambie?

Chociaż szambo wydaje się tylko zbiornikiem na nieczystości, zachodzi w nim wiele procesów biologicznych, które są dla nas niezauważalne. Żyjące w szambie bakterie rozkładają związki organiczne na prostsze i przyczyniają się do naturalnego oczyszczenia. Dostępne Preparaty do szamba regulują i wspomagają te procesy. Niestety nie wszystko można zostawić naturze. Zdarza się, że do szamba trafiają odpady stałe, które są trudne do rozłożenia w naturalny sposób. Powstaje wtedy nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także istnieje ryzyko powstawania osadów.  Dlatego tak ważne jest, żeby utrzymywać zbiornik na odpady w porządku, za pomocą odpowiednio dobranych środków.

Jakie są rodzaje preparatów?

W handlu istnieją bardzo różne preparaty do szamba. Ze względu na sposób działania możemy je podzielić na trzy rodzaje:

  • Preparaty bakteryjne – Zwane też aktywatorami. Są podstawowym elementem naturalnego oczyszczania szamba. Ich zadaniem jest biologiczny rozkład zanieczyszczeń. Warto korzystać z nich nie tylko podczas rozruchu szamba, ale także po większych zrzutach substancji chemicznych (np. detergentów), które mogą osłabić florę bakteryjną szamba.
  • Preparaty enzymatyczne – Stosowane są przy potrzebie szybkiego udrożnienia rur. Chociaż również mogą zawierać one pewne szczepy bakterii, jednak te bakterie nie przeżywają w zbiorniku.
  • Preparaty do dezynfekcji – Niekiedy są też nazywane preparatami do neutralizacji. Znajdują zastosowanie, kiedy procesy biologiczne w szambie wymykają się spod kontroli. Przerywają one wszelkie procesy biologiczne w szambie. Po ich użyciu należy jednak na nowo zasiedlić szambo za pomocą preparatu bakteryjnego.

Jak wybierać i stosować preparaty?

Jak widać wszystkie preparaty do szamba pełnią swoją ważną funkcję. Ich stosowanie powinno być zależne od aktualnej potrzeby. Po zasiedleniu szamba za pomocą aktywatora dobrze jest zwracać uwagę na to czy z szamba nie wydobywa się nieprzyjemny zapach. W tym wypadku należy przeprowadzić dezynfekcję i ponowne zasiedlenie szamba. Niedrożność rur jest ważnym sygnałem, że istnieje potrzeba użycia środków enzymatycznych.  

Wybierając odpowiedni preparat, należy przyjrzeć się nie tylko sposobowi użycia ale także jego składowi. Niestety nie każdy preparat zawiera odpowiednią ilość bakterii, dlatego oszczędność na preparatach nie jest dobrym rozwiązaniem.

Continue Reading