Connect with us

Luźne tematy

Skąd bierze się energia w polskich domach?

Skąd bierze się energia w polskich domach?

Każdy z nas na co dzień korzysta z urządzeń, które do działania wymagają prądu. Energia elektryczna jest nam niezbędna kiedy wstajemy rano, jemy śniadanie, docieramy do pracy… Dostawcy energii w Polsce codziennie dbają o to, aby każdy z nas miał w domu prąd niezbędny do codziennych czynności. Skąd jednak bierze się ten prąd? Wyjaśniamy dla wszystkich ciekawskich!

Skąd bierze się w Polsce prąd?

Aby powstała energia elektryczna, którą dostawcy energii zapewnią w Twoim domu, najpierw musi zostać wytworzona ona z jakiegoś tworzywa, a dopiero następnie z energii powstaje prąd. Dzięki temu procesowi w naszych gniazdkach znajduje się dostęp do energii elektrycznej, za pomocą której możemy wysuszyć włosy, naładować telefon, obejrzeć film, pracować, gotować…

Polska w największym stopniu uzyskuje energię z paliw kopalnych – czyli z węgla, który nazywany jest nie bez powodu „czarnym złotem”. Cały proces spalania węgla w wysokich temperaturach prowadzi do wytworzenia energii elektrycznej, którą następnie dostawcy transportują do odbiorców w całej Polsce. W jaki sposób energia dla domu dostaje się do naszych gniazdek? Linie wysokiego napięcia widzimy codziennie – wyglądają niemal przez każde okno, zobaczymy słupy energetyczne, bez których dostawcy energii w Polsce nie mogliby dostarczać prądu do odbiorców. My polecamy https://polenergia-sprzedaz.pl

Nieco inaczej sprawa wygląda w większych miastach, gdzie energia elektryczna trafia do gęsto postawionych budynków drogą podziemną. Dostawcy energii w Polsce znaleźli sposób, aby w miastach, gdzie na małej powierzchni bardzo dużo osób w tym samym czasie potrzebuje energii, dało się przesyłać prąd bez plątaniny kabli wiszących nad naszymi głowami. Dlatego w miastach najczęściej mamy do czynienia z podziemną siecią kablową, co jest znacznie wygodniejszym, bezpieczniejszym i łatwiejszym logistycznie rozwiązaniem.

Sprawdź konieczne powiązane artykuły:

Jak przyłączyć energię elektryczną do nowego budynku?

Jeśli postawiłeś właśnie budynek, lub planujesz to zrobić i zastanawiasz się, jak przyłączyć do niego energię elektryczną – podpowiadamy! Na terenie Polski funkcjonuje wielu dostawców energii, dlatego na początek ustal, kto jest dostawcą na Twoim terenie. Z tym krokiem nie powinieneś mieć problemu. Następny krok to fizyczne przyłączenie budynku do sieci – tutaj niezbędna będzie pomoc specjalistów. Po podpisaniu umowy z dostawcą energii i zainstalowaniu licznika możesz już korzystać z prądu w nowym budynku! Czy wiesz, że jeden z największych dostawców energii w Polsce zapewnia prąd aż 2,7 mln Polaków? Stanowi to aż 17% udziału w rynku energii elektrycznej.

Continue Reading